Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Bezpieczeństwo BHP przy spawaniu

Ten punkt zawiera podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa przy spawaniu.

 

Najważniejsze punkty to:

  • Ochrona oczu (zawsze używajmy masek lub przyłbic spawalniczych)
  • Szkodliwe opary
  • Zamykanie oczu
  • Ochrona przed UV i odpryskami spawalniczymi
  • Bezpieczeństwo pożarowe
  • Bezpieczeństwo przy szlifowaniu


Ochrona oczu


Światło generowane przez łuk spawalniczy jest bardzo jasne. Bezpośrednie patrzenie na spawanie , nawet przez krótki czas może powodować oparzenia rogówki. Skutkiem poparzenia rogówki będą problemy z zaśnięciem (wrażenie obecności piasku pod powiekami) .Większość początkujących spawaczy uważa że maska to wszystko , bo zabezpiecza przed niebezpiecznym łukiem spawalniczym, okazje się że nie , np. spawanie w pomieszczeniu z białymi ścianami może być też niebezpieczne dla naszej skóry. Czapki spawalnicze są tylko do ochrony przed iskrami. Bądź ostrożny i ostrzegaj innych w Twoim pobliżu że masz zamiar spawać, postaraj się osłonić swoje stanowisko aby nie szkodzić innym, a szczególną ostrożność zachowaj w stosunku dzieci i zwierząt.


 

 

Szkodliwe opary


Opary ze stopów aluminium i powłok cynkowych są trujące. Wdychanie ich zagraża ciężkim zatruciem (dreszcze, objawy grypopodobne które mogą utrzymywać się przez kilka dni). Powłoka cynkowa powinna zostać usunięta przed spawaniem, a my powinniśmy używać odpowiedniej maski. To nie wszystko spaliny z drutu z topnikiem tzw. Samoosłonowego są toksyczne. Stal podczas spawania również wydziela różne szkodliwe dymy. Dlatego spawać powinniśmy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Profesjonalne warsztaty mają instalacje odciągowe, w naszym przypadku najlepszym będzie zostawić np. otwarte drzwi od garażu. W przypadku długotrwałego spawania najlepiej używać maski przeciwpyłowej.

 

 

 

Ochrona przed UV i odpryskami spawalniczymi

 

Światło z łuku spawalniczego ma silne promieniowanie UV i powoduje oparzenie. Oparzenia po płynnym metalu są bardzo bolesne. Pełna ochrona rąk i nóg jest niezbędna. Nawet jeśli jest gorąco powinniśmy być odpowiednio ubrani. Uważaj aby nie pozostawić odsłoniętych miejsc , którymi może dostać się odprysk płynnego metalu. Zawsze używajmy rękawic ochronnych. Spawany metal jest zawsze gorący i większość oparzeń powstaje przez nie uwagę , np. kiedy chcemy przełożyć pospawany element i chwytamy go gołą ręką.

 

 

 

Bezpieczeństwo pożarowe


Odpryski spawalnicze mogą wędrować kilka metrów od spoiny. Iskry od szlifowania są jeszcze gorsze, ponieważ jest ich wiele. Zawsze staraj się ocenić ryzyko powstania pożaru w pomieszczeniu. Usuń wszystkie łatwopalne rzeczy z okolicy. Myślisz że zauważysz płomienie? Jest to nie możliwe kiedy masz na głowie przyłbicę z ciemnym szkłem 10DIN. Gaśnica (odpowiednia do gaszenia urządzeń elektrycznych) , wiadro z piaskiem jest też dobrym rozwiązaniem z oczywistych względów nie używamy wody – groźba oparzenia prądem.


  
Bezpieczeństwo przy szlifowaniu

 

Narzędzia do szlifowania są bardzo hałaśliwe. Powinniśmy Zasze stosować ochronę słuchu.Ochrona oczu jest bardzo ważna przy szlifowaniu. Nawet najtańsze okulary będą lepsze niż ich brak. Szlifuj tak aby iskry leciały daleko od Ciebie. Należy pamiętać też że mieszanka pyłu aluminiowego z kurzem stalowym jest bardzo palna , łuk spawalniczy może doprowadzić do zapłonu.


Powyższe punkty nie zawierają oczywiście wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zapytaj doświadczonych spawaczy, na pewno ich doświadczenie pomoże Ci w podniesieniu własnego bezpieczeństwa przy spawaniu. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek.