Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Ustawienia aperażu

Podpunkt opisuje ustawienia amperażu w zależności od grubości materiału. Uwaga również inne czynniki mają na to wpływ:

 

  • Prędkość spawania wpływa na wygląd spoiny i przetop. Zmniejszenie prędkości przesuwania palnika zwiększa przetop.
  • Ruch prowadzenia palnika wpływa również na spoinę i przetop.
  • Z ukosowanie (przeszlifowanie krawędzi spawanego materiału w literkę „V”) wpływają na znaczne zmniejszenie mocy wymaganej do spawania danej grubości materiału.


 

Kontrola natężenia i napięcia spawania

 

W spawarce MIG ustawiamy natężenie zamiast napięcie spawania, choć wiadomo z fizyki że zwiększając natężenie prądu zwiększamy też napięcie. Warto wiedzieć że w spawarkach MIG prędkość podawania drutu jest po części sterowana napięciem które się zmienia w zależności od ustawień natężenia prądu.
    

 

 

 Przetop spawu

 

Patrząc na drugą stronę naszego arkusza treningowego widzimy że:
Dwie pierwsze spoiny od lewej nie przeniknęły całkowicie przez arkusz, a przedostatnia po prawej przetopiła się zbyt bardzo. Zadanie podczas spawania dwóch elementów razem od krawędzi do krawędzi spoina powinna być równomiernie przetopiona na całym odcinku spawu. Przekrój blachy wskazuje wpływ ustawień amperażu. 

 

 

 

 

W pierwszych dwóch spoinach wystaje nad arkusz, a nie jest przetopiona. Czwarta spoina w równym stopniu wystaje z góry i od dołu blachy i jest to najlepsza spoina ze wszystkich prezentowanych.Dwie ostatnie spoiny po prawej stronie w zbyt dużym stopniu zostały przetopione czyli ustawiony amperaż był zbyt wysoki.