Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Ustawianie prędkości podawania drutu

Prędkość podawania drutu jest najważniejszym parametrem w regulacji spawarki MIG-MAG. Ten punkt pomoże nam w dobrym doborze tego parametru.

 

Jest możliwe spawanie przy złym doborze amperażu – przetop może być zbyt mały albo zbyt duży ale spawy mogą być nadal estetyczne. Jeśli dobierzemy złą prędkość podawania drutu spawanie może być prawie nie możliwe. Sposobem na odpowiednie dobranie prędkości podawania drutu jest eksperymentowanie. Regulacja prędkości drutu jest możliwa podczas spawania, ustawiamy spawarkę w zasięgu ręki, ustawiamy w przybliżeniu natężenie prądu i podczas spawania regulujemy prędkość drutu do uzyskania zadowalającego efektu.

 

 

 

Zbyt powolne:

-Drut z przypadkowym metalem upala się w stronę końcówki prądowej.

 

Wolne:

-Efekt jak wyżej wymieniony tylko powtarza się coraz szybciej.

 

Dobry:

-Posów jest wystarczający do stałego łuku a dźwięk jest czysty i równomierny

 

Szybko:

-Spaw jest równomierny, ale dźwięk zaczyna się jakby zawieszać, można go porównać do strzelania z karabinu maszynowego. Można zwiększyć posów drutu lub zwiększyć amperaż co spowoduje przepalenie cieńszych materiałów.

 

Zbyt szybko:

-Tutaj palnik jest odpychany przez wysuwany drut, uderza w metal, powstaje dużo odprysków.

 

 

  •  Przy spawaniu cieńszych materiałów prędkość drutu będzie w najniższych zakresach i spawanie będzie przebiegało bez zakłóceń. Spawy są wykonywane wolniej i w sposób bardziej kontrolowany.
  •  Możliwe jest też ograniczenie prędkości drutu poprzez zmniejszenie dystansu pomiędzy końcówką prądową i detalem. Może to spowodować przegrzewanie się końcówki, przyklejanie się drutu lecz może   być to przydatna technika spawania przy spawaniu końców krawędzi lub podczas spawania krótkich precyzyjnych spawów.    
  •  W przypadku spawania w kąt zwiększyć prędkość drutu, zmniejsza to długość drutu i ułatwia spawanie w rogu a nie tańczenia łuku na boki. Prędkość będzie trzeba zwiększyć też w przypadku spawania w pionie lub od spodu.
  • W droższych urządzeniach prędkość podawania drutu jest dostosowywana automatycznie, spawacz zwiększa natężenie prądu, a urządzenie dobiera prędkość podawania drutu.