Dodaj do ulubionych Startuj z nami Logowanie Rejestracja

Szybkie linki

Pozycja uchwytu i układanie spoin

Zanim dobierzemy wprawy w spawaniu musimy trochę poćwiczyć, i do tego najlepiej zaopatrzyć się w różne blachy i kształtowniki różnych grubości na których będziemy ćwiczyć naszą technikę.

Do pierwszych prób najlepsze będą materiały o grubości: 1,5mm . Jest na tyle odpowiednia by nie wypalać w niej otworów , a można odpowiednio eksperymentować z natężeniem prądu.

 

 


Przygotowanie materiału

Materiał musi być całkowicie oczyszczony z rdzy i farby. Nie tylko dlatego że trudno będzie zajarzyć łuk a dlatego że wszelkie zanieczyszczenia mają tendencję do zmiany kierunku spawania i zmniejszenia jego wytrzymałości. Obszar pod zacisk masy powinien być odpowiednio oczyszczony. Do czyszczenia najlepiej użyć szlifierki kątowej z tarczą ścierną lub szczotką stalową. Ewentualnie można użyć stalowej szczotki ręcznej.

  
Jak trzymać palnik

Spawać metodą MIG można jedną ręką ale dużo łatwiej jeżeli można używać obu rąk. Wtedy łatwiej kontrolować położenie palnika. W takim przpadku najlepiej korzystać z przyłbicy spawalniczej (montowanej na głowie).Na zdjęciu lewa ręka jest oparta na materiał spawany i wspiera szyjkę palnika, co prawda palce są zbyt blisko spoiny i mogą się szybko nagrzewać jednak pozycja ta jest dość pewna i dobra do krótkich spawów. Spawacz jest pod kątem przeciwnym do palnika, aby widzieć jeziorko metalu i unikać wdychania szkodliwych gazów podczas spawania. palnik trzymamy oburącz. widoczny (osłonie gazów staje na drodze).

   
Pozycjonowanie końcówki

Jeśli odchylimy końcówkę palnika od pionu będzie mieli lepszy wgląd do tego co się pod nią dzieje. Końcówka prądowa powinna być w odległości ok. 6-10mm nad materiałem spawanym. Jeśli przytniemy drut w palniku na długość 10mm będziemy mieli dobrą bazę jak wysoko trzymać palnik nad materiałem. 


  Ruch spawania

Istnieje wiele rodzajów ruchów  palnikiem stosowanych w  spawaniu MIG-MAG, większość z nich to ruchy zygzakowate pchane mają na celu prowadzenie łuku w kierunku obu spawanych elementów. Do spawania cieńszych elementów z reguły stosuje się ruch zygzakowaty zakrzywiony . Łatwiej będzie nam ćwiczyć ułożenie spoiny na pełnym elemencie niż na łączeniu elementów .Po kilku sekundach spawania płynna spoina powinna się rozkładać .Jeżeli jeziorko staje się zbyt duże spawamy zbyt wolno lub mamy ustawiony wysoki prąd, może to doprowadzić do przepalenia materiału. Jeśli się nie rozkłada to spawamy zbyt szybko a spoina nie przetapia się przez materiał. 
Kierunek spawania

Ten punkt opisuje spawanie do przodu (pchanie palnika) .Ta metoda jest lepsza od metody do tyłu gdyż zwiększa zasięg gazu osłonowego.Do cienkich materiałów spawanych poziomo dopuszczamy stosowanie dwóch metod, więc jeśli widoczność jest lepsza możemy zastosować metodę do tyłu .Po kilku godzinach poświęconych na trening powinniśmy uzyskać zadowalającą estetykę spoin.
 

Spoiny na zdjęciu były wykonane przez początkującego spawacza korzystającego z sugerowanych parametrów spawania.Poświęćmy trochę czasu na ćwiczenia na arkuszu blachy z różnymi  konfiguracjami spawania zanim zaczniemy łączyć 2 kawałki metalu.


Najczęściej spotykane błędy

Najczęściej  popełniane błędy przez początkującego spawacza to:

 

  • Prowadzenie palnika (uchwytu) zbyt daleko od spawanego materiału. Jesli podczas spawania łuk strzela to może oznaczać ze zbyt daleko trzymasz palnik od materiału. Spawacze niekeidy zalecaja opieranie dyszy prądowej o materiał spawany, wtedy oczywiście utrzymujemy stałą odległośc od spawanego materiału ale jest to zbyt blisko i jednoczesnie przegrzewamy dysze i końcówki prądowe co prowadzi do zwarć i zmniejszenia zywotności urządzenia

 

  • Jeśli bedziesz przesuwał palnik zbyt szybko spoiny będą zbyt wysokie i wąskie, w tym przypadku niepołączymy poprawnie elementów spawanych. Postaraj się znaleźć jakis odnośnik który pozwoli ci na kontrolowanie odległości i prędkości przesuwania palnika, uzyskasz wtedu spoiny szersze i nie wysokie. Jesli zaczniesz przepalać otwory zmniejsz prąd i zkoryguj prędkość drutu, gdy to nie pomoze uzyj grubszego materiału i ćwicz az nauczysz sie kontrolować spoinę.